Patron Honorowy: Waldemar Dąbrowski,
minister kultury (2002–2005)

Mecenas: Wojciech Ginko

Opiekun: Joanna i Michał Lustyk


Artysta malarz, grafik, rzeźbiarz, performer. Urodzony w Warszawie, 15.07.1940. Autor logotypu Polskiej Cyfrowej Biblioteki Jeździeckiej (2020).

Edukacja: 1954 – 1959 Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej, rzeźba; 1959 – 1965 Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, pracownia plakatu u prof. Józefa Mroszczaka i malarstwo u prof. Jerzego Tchórzewskiego, dyplom z wyróżnieniem; Po studiach uprawiał ilustrację i grafikę książkową, plakat.

Obecnie zajmuje się malarstwem, grafiką, formami przestrzennymi i rzeźbą ceramiczną. Bardzo często zmienia techniki malarskie, tworzy kolaże, przechodzi od pasteli do akrylu.

Towarzyszy mu ciekawość nowych artystycznych mediów, ale jest niezwykle konsekwentny w wyborze tematów. Interesuje go ruch w każdej formie – realnej i abstrakcyjnej. Konie i teatr to ulubione tematy artysty utrzymane w stylu poetyckiej ekspresji.

Popularność w świecie zdobył właśnie pracami o tematyce hipicznej; 1994 – 2010 mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych; 1998 – został oficjalnym artystą Kentacky Derby oraz otworzył galerię „Lustyk Art Studio & Gallery” w Saratoga Springs; 2002 – „Obok teatru” to cykl pasteli prezentowany w Teatrze Narodowym w Warszawie; 2004 – zapoczątkował artystyczną akcję „Ogród tańca”, ustawiając w miejskiej przestrzeni płaskie sylwetki postaci, które zwracały uwagę wysokością (ponad 2 metry), kolorami i dynamiką pozy. 20 z nich stało w pobliżu Narodowego Muzeum Tańca w Saratoga Springs, NY, a w oknach City Center pojawiły się kolorowe obrazy „Skyline Dance” dedykowane George’owi Balanchine’owi i Nowojorskiemu Baletowi.

Od 2010 mieszka na stałe w Polsce. Tworzy i pracuje w Warszawie. Bliskie mu są tematy związane z tym miastem; 2010 – Malowanie Muzyki – Muzyczne Obrazy to seria obrazów inspirowanych muzyką Chopina, stanowi unikalną plastyczną interpretację muzyczną. Wystawie towarzyszyły koncerty m.in. na Międzynarodowym Festiwalu w Międzyzdrojach, w Muzeum Teatralnym w Warszawie, w Chicago; 2014 – 2017 „Barykady Pamięci” – instalacja powstała w ramach projektu „Barykady” dla uczczenia 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Na konstrukcji symbolizującej barykady budowane w trakcie powstania umieszczono liczne grafiki oraz fragmenty poezji i dokumentów. W 2017 – „Kaligrafia Sportu” – cykl prezentowany w Centrum Olimpijskim w Warszawie, dla którego inspiracją była fascynacja kulturą Japonii, a szczególnie kaligrafią japońską. Prace podejmują próbę pokazania ekspresji ruchu poprzez sztukę kaligrafii;

Jest autorem ilustracji do książek dla dzieci: Przez wiele lat zajmował się plakatem i za tę formę zdobył około 20 nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach; dwukrotnie Srebrny „Wawrzyn Olimpijski” przyznawany przez Polski Komitet Olimpijski jako wyraz uznania i szacunku dla polskich twórców kształtujących humanistyczne wartości sportu i jego wizerunek w społeczeństwie 2013, 2017; Srebrny Medal na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach 2015.

Uczestniczył w ponad 80 indywidualnych i zbiorowych wystawach w Polsce, Francji, Belgii, Niemczech, Rosji, Australii i USA m.in. w Kentucky Horse Park, oraz „Horses in motion” w Kentucky Derby Muzeum, 1998; jako jedyny Polak w 132-letniej historii toru Churchill Down. Od kilku lat tworzy wielkie kompozycje przestrzenne we własnej technice CrushArt poświęcone pamięci ofiar wojny.

Przejdź do wpisu o artyście w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej (kliknij)

Kliknij poniższe linki, aby przejść do powiązanych materiałów w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej:

„Nie tylko konie” (2020) – Bogusław Lustyk

„o ty, piękno konia” (1987) – Bogusław Lustyk, Joanna Lustyk

„koniki, kucyki, konie” (1991) – Bogusław Lustyk, Joanna Lustyk

„Lustyk – life and art” (2008) – Bogusław Lustyk

„Jeździecka Dolina Zbrosławice” (2018) – Wojciech Ginko

Koń z pod palca – Bogusław Lustyk | FILM

Wybrane prace: