„Tym, który „Jeźdźca i Hodowcę” doprowadził do poziomu najlepszych na świecie pism hipologicznych był inż. JAN GRABOWSKI.„
Lesław Kukawski
Hipolog i naukowiec. Autor wielu prac związanych z hodowlą koni i sportem jeździeckim m.in. uznanego albumu „Hipologia dla wszystkich„.
______________________________________________________________
Urodził się 18 marca 1893 roku w Warszawie jako syn Jana i Emilii Barcikowskiej. Tam też ukończył w roku 1911 gimnazjum filologiczne „Szkoła Ziemi Mazowieckiej”, a następnie w roku 1916 Wyższą Szkolę Rolniczą w Warszawie, z której powstała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. W niej to dyplom inżyniera rolnika otrzymał dopiero w roku 1926. Od początku studiów wyższych przejawiał specjalne zamiłowanie do koni i postanowił w tej dziedzinie się specjalizować. Wraz z kolegami. Stanisławem Schuchem i Bronisławem Walickim, założył kółko hipologiczne. W roku 1914. J. Grabowski odbył praktykę w znanej stadninie arabskiej książąt Sanguszków w Sławucie.
(…)
Gdy w roku 1932 Departament Chowu Koni uległ likwidacji, a mi jego miejsce powstał jedynie Wydział Chowu Koni, inż. Grabowski został przeniesiony w stan spoczynku.
Wtedy to objął redakcję „Jeźdźca i Hodowcy”. Działalność piśmiennicza i publicystyczna nic była dla niego nowością, gdyż miał już w swoim dorobku kilka propozycji książkowych, w tym niektóre przygotowani na podstawie własnych badań, a także szereg artykułów w prasie rolniczej. Zanim objął wydawnictwo i redakcję „Jeźdźca i Hodowcy”, ukazało się tam 28 jego artykułów, niektóre w kilku odcinkach. Redagując to pismo przez siedem lat, zamieścił w nim jeszcze 33 swoje artykuły.
(…)
Autor: Lesław Kukawski
Całą publikację i inne źródła znajdziesz w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej (kliknij)
Poniżej znajdziesz linki do powiązanych materiałów w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej.
Jan Grabowski zmarł w Warszawie 9 marca 1986 roku i spoczął na Cmentarzu Wilanowskim.
Polska Cyfrowa Biblioteka Jeździecka:
Kliknij poniższe linki, aby przejść do powiązanych materiałów w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej (otworzą się na nowej karcie):
Jeździec i Hodowca – czasopismo (1922-1939)
„Jan Grabowski” (2012) – Witold Duński
„Hipologia dla wszystkich” (1982) – Jan Grabowski
„Wychów źrebiąt” (1953) – Jan Grabowski
“Chów koni” (1950) – Jan Grabowski
“Współczesne zagadnienia polskiej hodowli koni” (1937) – W. Pruski, J. Grabowski
“Ś.p. Fryderyk Jurjewicz” (1929) – Jan Grabowski
“Pokrój Konia” (1929) – Jan Grabowski
„Pastwiska kulturalne” (1928) – Jan Grabowski, Stanisław Schuch
Koń Polski – czasopismo (od 1965)
Słownik Jeździecki i Hodowlany – Lesław Kukawski
Zobacz powiązane artykuły:

Polski Związek Jeździecki
18 lutego 1928 roku, w Kasynie Garnizonowym przy alei Szucha 23, odbył się zjazd założycielski Polskiego Związku Jeździeckiego. Ogłoszenie o zwołaniu zjazdu ukazało się w 5 nr tygodnika Jeździec i Hodowca, 1 lutego 1928 roku.

Stanisław Schuch
Polski hipolog, świetny eksterierzysta i organizator wyścigów konnych. Współtwórca hodowli koni w Polsce po I i II wojnie światowej. Z W. Pruskim i J. Grabowskim napisał II tom podręcznika pt. „Hodowla koni”.

Stadnina Koni Białka
Najmłodsza z trzech legendarnych, współczesnych, państwowych stadnin czystej krwi arabskiej w Polsce (SK Janów Podlaski, SK Michałów).

Tor Wyścigów Konnych Służewiec
Tor otwarto w sobotę 3 czerwca 1939 roku i był to w tym czasie najnowocześniejszy i największy tor wyścigów konnych w Europie.

Witold Pruski
Profesor zwyczajny nauk rolniczych w Polskiej Akademii Nauk, uznany hipolog i polski kronikarz hodowli koni.

Fryderyk Jurjewicz
Organizator wyścigów konnych w przedwojennej Polsce. Uratował 250 rasowych koni przeprowadzając je w tabunie z Odessy do Warszawy.

Stadnina Koni Sławuta
Stadnina książąt Sanguszków – ROMAN SANGUSZKO, starszy – JEŹDZIEC I HODOWCA, 1933 r. nr 33

Roman Władysław Sanguszko
Książę, hodowca koni arabskich (SK Sławuta, Gumniska), filantrop. Jeden z 30 najbogatszych ziemian w Polsce, w okresie międzywojennym.
Galeria:
Hodowca Jan Grabowski z klaczą, w Stadninie Koni w Walewicach. Otwarcie wystawy zbiór prac Andrzeja Grzybowskiego 1 września 1983 roku. Otwarcia dokonują prezes Polskiej Akademii Nauk, od lewej profesor doktor Aleksander Gieysztor, obok profesor doktor Jan Grabowski, hodowca, nestor polskich hipologów. Za nim stoi autor wystawy Andrzej Grzybowski oraz kurator Łazienek Królewskich w Warszawie, profesor doktor Marek Kwiatkowski.