PL/EN
Patron Honorowy:
Mecenas:
Opiekunowie: Grzegorz Krzyżaniak
Hetman wielki litewski. Jeden z najwybitniejszych europejskich dowódców wojskowych początku XVII wieku.
______________________________________________________________
Kiedy w 1605 roku pod Kircholmem rozgromił Szwedów, gratulowali mu cesarz Rudolf II, angielski król Jakub I, a nawet szach Persji. Jego portrety wieszali w swoich pałacach osmański sułtan i toskańscy książęta. „Zupełnie się okazałeś być najchwalebniejszym i najmędrszym wodzem” – pisał do zwycięzcy papież Paweł V.
Nieśmiertelną sławę zdobył w czasie walk ze Szwedami w Inflantach. Kircholm, gdzie hetman pokonał ponad trzykrotnie liczniejszego wroga, wszedł do panteonu największych polskich triumfów. Znalazł się też w wykazie bitew uwiecznionych przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Słusznie podkreśla się znaczenie husarii w tej batalii, ale samo rzucenie w bój „skrzydlatych rycerzy” bynajmniej nie rozstrzygnęło sprawy. O wyniku starcia w dużej mierze zadecydował geniusz człowieka, który stał za posunięciami Polaków – Jana Karola Chodkiewicza.
(…)
Cały artykuł i inne źródła znajdziesz w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej (kliknij)
Autor: Michael Morys Twarowski
Kliknij poniższe linki, aby przejść do powiązanych materiałów w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej (otworzą się na nowej karcie):
„Wodzowie Polski – Jan Karol Chodkiewicz” (1938) – Edmund Oppman
„Jan Karol Chodkiewicz – Polscy Bogowie Wojny” (2019) – Michael Morys Twarowski
„Chocim 1621” (1988) – Leszek Podhorodecki
Anonimowy portret Jana Karola Chodkiewicza z 17 wieku. Jan Karol Chodkiewicz. Źródło: Polscy Bogowie Wojny (2019) – Znak Horyzont. Poza talentami dowódczymi Chodkiewicz był doskonałym mówcą, który potrafił zagrzać swoich żołnierzy do walki, co pokazał między innymi pod Kircholmem. Źródło: Polscy Bogowie Wojny (2019) – Znak Horyzont. Umierający Karol Chodkiewicz wręcza buławę regimentarzowi Stanisławowi Lubomirskiemu. Źródło: Polscy Bogowie Wojny (2019) – Znak Horyzont.