PL/EN

Patron Honorowy: Marek i Tadeusz Siudym

Mecenas: Marek Siudym, Maria Bober, Szczepan Mazur, Zenon Kisza, Michał Bogajewicz, Stanisław Kamrowski, Joanna Zofia Wyrzyk, Mariola Zaczyńska

Opiekun: Natalia i Artur Dul

Król Służewca – dżokej, kochany i doceniany przez wszystkich.

______________________________________________________________

Urodzony 28.01.1950.

Jak mało kto potrafił przygotować sobie konie podczas treningów, a później z wielką maestrią, nie nadużywając bata, posyłać je w wyścigach. Bawił się często z rywalami w kotka i myszkę. Do jego mistrzowskiego repertuaru należały m.in. łatwe lub pewne zwycięstwa nawet „o łeb”. W ostatnim swym sezonie, mając 54 lata, nadal prezentował swą najlepszą sportową technikę i utrzymywał wagę 55-57 kg.

Zadebiutował na torze w 1967 roku, ale potem miał dłuższe przerwy. Pracował m.in. Fabryce Domów. Pierwsze zwycięstwo odniósł dopiero w 1978 r., a tytuł dżokeja uzyskał pięć lat później, wygrywając setną gonitwę na trenowanej przez Andrzeja Walickiego Kniei.

Po odejściu ze stajni Walickiego po osiem lat pracował u Stawskiego i Doroty Kałuby, wygrywając na koniach tej wybitnej trenerki trzykrotnie Derby (1997 – na Mustafie, 1998 – na Arcticu i 2000 – na Dżamajce). Wygrałby zapewne także w 1994 roku na Limaku, ale trzy tygodnie przed gonitwą musiał się poddać operacji wyrostka robaczkowego.

(…)

Tomasz Dul był niewątpliwie obok Jerzego Jednaszewskiego i Mieczysława Mełnickiego jednym z najwybitniejszych dżokejów w historii Służewca. Oprócz corocznego Memoriału, upamiętnia go tablica wmurowana przy głównym wejściu na Trybunę Honorową.

Czytaj więcej… (po kliknięciu przejdziesz do Polskiej Cyfrowej Biblioteki Jeździeckiej)

Autor: Jan Zabieglik
Źródło: źródło: torsluzewiec.pl


Tomasz Dul zmarł tragicznie w wieku 55 lat, w wypadku samochodowym pod Warką 25 lutego 2005. roku. Został pochowany w Pyrach.


Polska Cyfrowa Biblioteka Jeździecka:

Kliknij poniższe linki, aby przejść do powiązanych materiałów w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej (otworzą się na nowej karcie):

„Król Służewca” – Jan Zabieglik


Zobacz powiązane artykuły:


Galeria:

Bogdan Strójwąs, Tomasz Dul,  Dorota Kałuba. Fot. Ewelina Twaróg
Bogdan Strójwąs, Tomasz Dul, Dorota Kałuba. Fot. Ewelina Twaróg
Tablica poświęcona Tomaszowi Dulowi, która dzięki staraniom społeczności wyścigowej została przywrócona na swoje miejsce. Fot. BoberTeam
Tablica poświęcona Tomaszowi Dulowi, która dzięki staraniom społeczności wyścigowej i organizatora wyścigów, została przywrócona na swoje miejsce. Fot. BoberTeam
Tomasz Dul zwycięża na koniu Agencji Jeździeckiej (Księżnej Walii) w Nagrodzie Dorpata. Fot. Ewelina Twaróg