PL/EN
Patron Honorowy:
Mecenas: Kasia i Andre Pater
Opiekun: Aleksandra i Bogdan Pater
Wizjoner sztuki. Malarz. Absolwent Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie i Monachium. Autor takich dzieł jak: „Olszynka Grochowska Szarża 5 Pułku Ułanów Zamoyskich”, „Z depeszą”, czy „Odpoczynek ułana”.
______________________________________________________________
Współtwórca Panoramy Racławickiej – Wojciech Kossak, urodził się w Paryżu, sylwestrowej nocy 1856 roku.
Po ojcu chrzestnym – Horacym Vernecie, autorze Śmierci księcia Józefa Poniatowskiego i Bitwy pod Somosierrą, Wojciech otrzymał drugie imię i być może ten fakt wpłynął na jego zamiłowanie do malarstwa i Paryża, chociaż życie związało go na zawsze z Krakowem.
(…)
I tam miało swój początek malarstwo Wojciecha Kossaka, gdzie społeczeństwo spragnione było obrazów o historycznej treści, gloryfikowania dawnego wojska polskiego, podtrzymującego ducha niepodległości i tęsknoty do munduru.
”Był, jak ojciec, malarzem batalistą, twórcą panoram oraz wielkich formatami kompozycji przedstawiających wojenne epizody nie tylko z polskiej historii, lecz także z francuskiej lub niemieckiej, unikał przy tym tematów gloryfikujących wojska, szczególnie pruskiego zaborcy, a jednocześnie – polskich klęsk. Tworzył wiele portretów, najczęściej reprezentacyjne wizerunki europejskiej socjety lub arystokracji. Chętnie sam się portretował, ale nie szukał w studiowaniu swojej twarzy wiedzy o sobie, cech osobowościowych. Autoportret traktował najczęściej jako okazję do godnego zaprezentowania się.”
Wojciech Kossak malował każdego dnia, od wczesnych lat młodzieńczych, najpierw pod czujnym okiem ojca – w Krakowie, później podczas wieloletniej edukacji w Akademii Monachijskiej i w paryskiej Ecole des Beaux-Arts. Nie łatwo młodemu, ambitnemu malarzowi z Polski było zaistnieć w Paryżu. (…)
Cały artykuł i inne źródła znajdziesz w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej (kliknij)
Autor: Iwona Strzelewicz-Ziemiańska
Wojciech Kossak zmarł w Krakowie 29 lipca 1942 r., w wieku 86. lat. Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera XIIB-płn-po lewej).
Polska Cyfrowa Biblioteka Jeździecka:
Kliknij poniższe linki, aby przejść do powiązanych materiałów w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej (otworzą się na nowej karcie):
„O dwóch takich co Racławice…” (2021) – I. Strzelewicz-Ziemiańska
„’Fabryczka’ Kossaków…” (2021) – S. Krzysztofowicz-Kozakowska
„Kossakowie ; The Kossaks” [PL+EN] (2016) – Praca zbiorowa
„Kossakowie” [PL, EN] (2015) – S. Krzyształowicz-Kozakowska
„Kossakowie” (2005) – S. Krzyształowicz-Kozakowska
„Kossakowie” (2001) – S. Krzyształowicz-Kozakowska
„Niepospolity ród Kossaków” (2000) – Zespół redakcyjny
„Kossakowie” (1986) – Zespół redakcyjny
„Sztuka dynastii Kossaków” (1986) – Stanisław Ledóchowski
„Wojciech Kossak” (1982) – Kazimierz Olszański
„Wspomnienia” (1918) – Wojciech Kossak
Powiązane artykuły:

Szarża pod Rokitną 13.06.1915
Dnia 13 czerwca 1915 r. ułani Dunin-Wąsowicza wysławiają się pamiętną po wszystkie czasy dla oręża polskiego szarżą rokitniańską. Wstrząsnęła ona frontami obu armii zaborczych.

Wielka bitwa kawalerii pod Komarowem
31.08.1920, 100 lecie Cudu nad Wisłą. Zatrzymanie przed strategicznym Zamościem i rozbicie pod Komarowem 1 Armii Konnej S. Budionnego.

Juliusz Kossak
Genialny polski malarz, rysownik i ilustrator. Jego ulubionym tematem prac były konie i malarstwo historyczne.
Galeria:
Autoportret z koniem na polowaniu. 1924. Muzeum Narodowe, Warszawa. Idzie ułan borem, lasem. 1934. Muzeum Narodowe, Warszawa. Kościuszko na koniu. Szkic wspólny z Janem Styką do panoramy Racławice. 1893. Muzeum Narodowe w Krakowie. Portret córek artysty, Marii i Magdaleny. 1911. Własność prywatna. Ranny kirasjer i dziewczyna. 1908. Muzeum Sztuki, Łódź. Ułan przy koniu. Po 1925. Muzeum Narodowe, Kraków. Portret Marszałka Józefa Piłsudskiego. 1928. Muzeum Narodowe, Warszawa.