Patron honorowy: Polski Związek Jeździecki – Prezes Tomasz Siergiej
Polski Związek Jeździecki (PZJ), jest jedyną oficjalną polską organizacją jeździecką uznaną przez PKOL oraz MKOL należącą równocześnie do grona ponad 140 narodowych organizacji jeździeckich stowarzyszonych w FEI – Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej [www.pzj.pl].
Patron honorowy: Wiktor Karol

Mecenas: Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim
Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim jest największym producentem mleka, żywca wołowego, koni oraz pszenicy ozimej, kukurydzy, rzepaku, soi i owsa na terenie swojej działalności. [www.ohz-kamieniec.pl/].

Opiekunowie: Rodzina Zbigniewa Dąbrowskiego
Żołnierz Armii Krajowej, trener i hodowca, wieloletni dyrektor Stada Ogierów w Książu. Legenda polskiego powożenia. Przewodniczący kapituły medalu za „styl i elegancję” w powożeniu (skład kapituły Zbigniew Dąbrowski, Hanna Ganowicz, Lesław Kukawski).
Urodzony 20 czerwca 1925 r. w Łącku.
______________________________________________________________
Po ukończeniu wydziału rolnego Uniwersytetu we Wrocławiu, w 1952 roku podjął praktykę w Stadninie Koni Liski. W 1955 roku przydzielony został do Państwowego Stada Ogierów w Książu jako zastępca dyrektora.
W roku 1970 został dyrektorem SO Książ i pełnił tę funkcje do momentu przejścia na emeryturę w 1992 roku. Za jego kadencji sekcja jeździecka SO Książ była jedną z najmocniejszych w Polsce. Jako hodowca przyczynił się do stworzenia nowoczesnego typu konia rasy śląskiej. Z 40 medali, które zdobyli powożeniowcy dla Polski, prawie połowę (19) zdobyli zawodnicy pracujący w Stadzie Ogierów Książ i reprezentujący działający klub SLKS Książ.
7.02.2021 z wielkim smutkiem dowiedzieliśmy się od syna Pana Zbigniewa, Wojtka Dąbrowskiego o śmierci jego taty. Odeszła od nas Legenda Polskiego Jeździectwa i powożenia…
Autor: Anna Bober
Wpis aktualizowano: 06.02.2025
Zbigniew Dąbrowski. Zmarł 6 lutego 2021 roku w Wałbrzychu. w wieku 96 lat. Pochowano go na cmentarzu parafialnym w Szczawienku.
Polska Cyfrowa Biblioteka Jeździecka:
Kliknij poniższe linki, aby przejść do powiązanych materiałów w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej (otworzą się na nowej karcie):
„Zbigniew Dąbrowski” (2012) – Witold Duński
„Stado ogierów Książ” (2005) – Izabela Rajca-Pisz
„Wachmistrz sentymentalny” (2003)
„Katalog III aukcji koni sportowych w Książu” (1976) – Zespół redakcyjny
„Katalog aukcji koni, Książ 25-26.05.1990” (1990) – Zespół redakcyjny
„50-ta Jubileuszowa Aukcja Koni w Książu” (1974) – Izabela Pawelec-Zawadzka
„Państwowe Stado Ogierów Książ” (1974) – Zbigniew Dąbrowski
Zbigniew Dąbrowski – Odznaka Respekt | FILM
„Sport jeździecki w Stadzie Książ – wczoraj i dziś” [link]
Pokrewne Legendy:

Polski Związek Hodowców Koni
Celem PZHK jest m.in.: reprezentowanie interesów i ochrona praw hodowców koni, nadzór i kontrola nad sprawami organizacyjnymi i merytorycznymi Związków i Sekcji oraz doskonalenie hodowli i chowu koni.

Władysław Adamczak
Brązowy medalista (druż.) MŚ w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi (Apeldoorn 1976), 2x srebrny medalista ME (druż. Sopot – 1975, Donaueschingen – 1977, Zug – 1981), brązowy medalista ME (druż. Haras du Pin – 1979; ind. Zug 1981).

Polski Związek Jeździecki
18 lutego 1928 roku, w Kasynie Garnizonowym przy alei Szucha 23, odbył się zjazd założycielski Polskiego Związku Jeździeckiego. Ogłoszenie o zwołaniu zjazdu ukazało się w 5 nr tygodnika Jeździec i Hodowca, 1 lutego 1928 roku.

Stado Ogierów Książ
Perła w koronie polskich zaprzęgów. Hodowla koni rasy śląskiej. Działa tam również stadnina oraz klub sportowy.

LOKAN (LARGIS-LOKANA)
Najbardziej utytułowany polski koń zaprzęgowy – zarówno pod względem sportowym jak i hodowlanym.

SONET (DASTIN – SORBONA)
Najbardziej utytułowany polski koń w historii zaprzęgów jednokonnych
Galeria:

Zbigniew Dąbrowski, mistrz ustawiania przeszkód w konkursach Skoków przez Przeszkody. Na koniach w Stadninie w Liskach, pierwszy z lewej. Obok Henryk Chrosczilewski, brązowy medalista w Skokach przez Przeszkody.

Ślub Anny Wolskiej ze Zbigniewem Dąbrowskim odbył się w 1952 roku w Krakowie. Młodą parę w Kościele Mariackim błogosławił Karol Wojtyła, wielki przyjaciel rodziny Wolskich. Po prawej, Zbigniew i Hanna Dąbrowscy. Fot.: Hanna Houszka, 2015 r.


Po lewej, książę Filip powoził w czasie zawodów, konkurował z zaprzęgami reprezentującymi SO Książ. Po prawej, na tle pomnika Tadeusza Kościuszki, bohatera narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Chicago. Zbigniew Dąbrowski z prawej, z Jackiem Wierzchowieckim.


