Patroni Honorowi:
Mecenasi:
Opiekunowie: Krystyna Rudowska, Polski Związek Jeździecki
Olimpijczyk. Rtm, 17 pułk ułanów wielkopolskich. Kawaler m. innymi orderu Wojennego Virtuti Militari, Legii Honorowej, Krzyża Walecznych 5 razy. Generał w stanie spoczynku.
______________________________________________________________
Urodzony 14 września 1910 roku w Maciszewicach.
We wrześniu 1999 roku środowisko jeździeckie obiegła wiadomość o wizycie w Polsce generała Michała Gutowskiego – przedwojennego kawalerzysty, olimpijczyka, od zakończenia wojny mieszkającego w Kanadzie.
Dzięki staraniom Polskiego Związku Jeździeckiego generał Gutowski był wykładowcą na zajęciach specjalnej sesji kursu trenerskiego organizowanego w Stadzie Ogierów w Łącku. Tam miałem okazję spotkać się z człowiekiem tworzącym legendę międzywojennego jeździectwa polskiego – jednym z niewielu pamiętających i uczestniczących w sukcesach polskich jeźdźców w zmaganiach na arenach międzynarodowych.
Pan Michał Gutowski miał wtedy 89 lat. Znajdował się w doskonałej kondycji fizycznej i umysłowej. Oglądając w Łącku filmy z jego 88 urodzin, podczas których jeździł konno pokonując płynnie i stylowo przeszkody krosowe trudno było ukryć podziw i oprzeć się refleksji nad własną przyszłością.
(…)
Cały artykuł i inne źródła znajdziesz w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej (kliknij)
Autor: Jacek Grobelny
Michał Gutowski zmarł 23 sierpnia 2006 roku w Warszawie, w wieku 96 lat.
Został Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Polska Cyfrowa Biblioteka Jeździecka:
Kliknij poniższe linki, aby przejść do powiązanych materiałów w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej (otworzą się na nowej karcie):
„Generał” (2016) – Robert Woronowicz
„Malowany Szwadron, wspomnienia Generała” (2015) – Robert Woronowicz
„Niezwykłe spotkanie” (2015) – Robert Woronowicz
„Michał Gutowski” (2012) – Witold Duński
„Szarża na czołgi” [link] (2012) – Jerzy Mirosław Płachecki
„Uroczyste spotkanie z Michałem Gutowskim” (2004) – Andrzej Grzybowski
„Generał Michał Gutowski nie żyje” (2006) – Iwo Cyprian Pogonowski
„Ostatni Mohikanin” (1995) – Witold Domański
„Curriculum vitae” – Michał Gutowski
„Karta weterana – Michał Gutowski” [link]
„Nie masz pana nad ułana” – Jacek Grobelny
Galeria:
Spotkanie ówczesnego trenera kadry WKKW Artura Bobera, z gen. Michałem Gutowskim. Wernisaż Korfowe. Lata 90. Wspólne zdjęcie z Jackiem Grobelnym przed wywiadem. Klacz Warszawianka po Rittersporn i Nadzieja Przewodniczący Komisji Technicznej przy zarządzie Hrubieszowskiego Klubu Jeździeckiego porucznik Michał Gutowski na klaczy Jasiołda II w skoku przez przeszkodę (1936). Narodowe Archiwum Cyfrowe. Międzynarodowe Bałtyckie Konkursy Hippiczne w Gdyni (1937). Komisarz Rządu w Gdyni Franciszek Sokół wręcza puchar por. Michałowi Gutowskiemu. Narodowe Archiwum Cyfrowe. Polski zespół w Rydze z mjr. Adamem Królikiewiczem na czele. Widoczni od lewej: rtm. Seweryn Kulesza (bokiem), rtm. Tadeusz Sokołowski, por. Stanisław Czerniawski, por. Janusz Komorowski i por. Michał Gutowski (1937). Narodowe Archiwum Cyfrowe. Gen. Stanisław Grzmot-Skotnicki gratuluje zwycięzcy zawodów por. Michałowi Gutowskiemu, zwycięzcy indywidualnych zawodów jeździeckich o mistrzostwo armii w Hrubieszowie (1934). Narodowe Archiwum Cyfrowe. Ekipa 17 Pułku Ułanów – zwycięzcy zawodów jeździeckich o mistrzostwo armii w Hrubieszowie (1934). Porucznik Michał Gutowski pierwszy z lewej. Narodowe Archiwum Cyfrowe.