Stadnina Koni w Janowie Podlaskim nierozerwalnie kojarzy się z postacią jej wieloletniego dyrektora, który Legendą stał się jeszcze za życia.
______________________________________________________________
Urodził się w Wiedniu 2 kwietnia 1915 roku.
Andrzej Krzyształowicz od dzieciństwa był związany z rolnictwem dzięki ojcu, który w owym czasie administrował majątkiem Dzieduszyckich w Zarzeczu.
W 1923 roku rodzina przeniosła się do Łańcuta, gdzie Kazimierz Krzyształowicz został dyrektorem naczelnym majątków hrabiego Alfreda Potockiego.
W skład licznych posiadłości hrabiego wchodziła również Albigowa ze stadniną koni pełnej krwi angielskiej. Tam też, pod okiem ówczesnego kierownika stadniny Bolesława Orłosia, młody człowiek rozbudził w sobie zainteresowania hodowlą koni i jazdą konną. Tam również zobaczył pierwszego konia czystej krwi arabskiej, mianowicie sprowadzonego z Egiptu ogiera Kafifana. Koń ten był maskotką oraz powodem dumy właściciela i prezentowano go odwiedzającym stadninę licznym gościom hrabiego. Być może ten pierwszy kontakt z koniem arabskim zadecydował o dalszych kolejach losu młodego człowieka.
Jednakże, po uzyskaniu matury w 1933 roku we Lwowie, Andrzej Krzyształowicz postanowił poświęcić się bardzo modnemu wówczas wśród młodych ludzi lotnictwu i złożył dokumenty do szkoły w Dęblinie.
Plany te pokrzyżowane zostały przez drobne problemy zdrowotne i ostatecznie trzeba było zdecydować się na inny zawód. W tej sytuacji wybór padł na dziedzinę od dzieciństwa mu najbliższą, czyli na rolnictwo.
(…)
Czytaj więcej… (po kliknięciu przejdziesz do Polskiej Cyfrowej Biblioteki Jeździeckiej)
Autorzy: Marek Trela, Czesław Czapliński
Poniżej znajdziesz linki do powiązanych materiałów w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej.
Wpis aktualizowano: 12.04.2023
Andrzej Krzyształowicz zmarł 19 września 1998 roku, w wieku 83 lat. Pochowany został na Cmentarzu Rzymskokatolickim w Janowie Podlaskim (52.190278, 23.215833).
Publikacje w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej:
Kliknij poniższe linki, aby przejść do powiązanych materiałów w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej (otworzą się na nowej karcie):
„Andrzej Krzyształowicz” (2020) – Marek Trela
„Portret z historią – Andrzej Krzyształowicz” [link](2023) – Czesław Czapliński
„Opowieść dyrektora Krzyształowicza” (2016) – Ewa Bagłaj
„Rok 1939 w janowskiej stadninie” (2007) – Andrzej Krzyształowicz
„Pamięci przyjaciela inż. Andrzeja Krzyształowicza” (2000) – Tadeusz Andrzejewski
„Moje wspomnienia o A. Krzyształowiczu” (1998) – I. Jaworowski
„Życie moje było ciekawe” (1998) – Izabella Pawelec-Zawadzka
„Wspomnienia sprzed 30 lat” (1976) – Andrzej Krzyształowicz
„Polskie araby za oceanem” (1974) – Andrzej Krzyształowicz
„Ludzie stadniny janowskiej” (1967) – Antoni Święcki
„Polskie ARABY” (1965) – Andrzej Krzyształowicz
Pokrewne Legendy:
I. czempionat koni czystej krwi, 1979
W dniu 28 sierpnia 1979 r. w Stadninie Janów Podlaski odbył się pierwszy w Polsce championat koni czystej krwi arabskiej, który poprzedził o dwa dni X jubileuszową aukcję koni tejże rasy.
Jeździec i Hodowca, 1922-1939
Przedwojenny tygodnik, skierowany do hodowców, sportowców, miłośników wyścigów i koni. Polaków dla których historia naszego kraju jest nierozerwalnie związana z hodowlą koni i sportem jeździeckim.
Marek Trela
Lek. wet. hodowca koni arabskich, w latach 2000-2016 prezes SK Janów Podlaski, wiceprzewodniczący Światowej Federacji Konia Arabskiego (WAHO).
Stadnina Koni Janów Podlaski
6 października 1816 roku Car Rosji Aleksander I podpisał dekret o założeniu Państwowej Stadniny Koni i Stada Ogierów. Ponad 200 letnia historia tej stadniny to piękna karta polskiej i światowej hodowli koni arabskich.
Wiadomości Wyścigowe, 1926-1991
Oficjalny organ do spraw wyścigów konnych wydawany przez Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce, na mocy postanowienia „Prawideł Wyścigowych”, ustalonych przez Ministra Rolnictwa.
Aukcje koni arabskich – Janów Podlaski, 1970-1991
Historia pierwszego etapu w dziejach aukcji koni arabskich w Janowie Podlaskim przypadająca na lata 1970 – 1991 wg Marka Grzybowskiego.
Jadwiga i Jarosław Koch
Jarosław Koch to hodowca m.in. legendarnej klaczy Dżamajka, ogiera Dipol i najlepszego w Polsce konia przeszkodowego – Masini. Wieloletni kierownik SK Widzów.
PEPITA (EKSTERN-PEPESZA)
Córka michałowskiego Eksterna. Legendarna klacz z janowskiej stadniny. Sprzedana za 1 400 000 EUR
RAMZES (RITTERSPORN – JORDI)
Najwybitniejszy przedstawiciel i wizytówka przedwojennej, polskiej hodowli, który złotymi zgłoskami zapisał się na kartach światowej hodowli i jeździectwa.
WITEŹ II (OFIR – FEDERACJA)
Wywarł ogromny wpływ na hodowlę koni arabskich na świecie. Jeszcze za życia doczekał się swojego muzeum.
Galeria:
Fot z albumu Andrzeja Krzyształowicza.
Fot. A. Buks-Ziółkowska.